fadak cultural institute
به گزارش پورتال خبري كاشان و به نقل از روابط عمومي اداره فرهنگ وارشاداسلامي كاشان: نمايش خورشيد كاروان به مدت 10روز از5 الي 15 بهمن ماه درمحل تالارفرهنگ اداره فرهنگ و ارشاداسلامي كاشان بر روي صحنه مي رود .
نوبسنده و كارگران نمايش خورشيد کاروان مهدي متوسلي و سيد محمد رضا سعادتي هستند كه با استفاده از 60 نفر عوامل اين نمايش ، اتفاقات رخ داده درمسير كاروان اسراي كربلا به شام را به اجرا گذاشته اند .
نمايش خورشيد كاروان به همت گروه فرهنگي خاتم كاشان باهمكاري موسسه فرهنگي فدك تهران واداره فرهنگ وارشاداسلامي كاشان اجرا مي گردد.
نمايش خورشيد كاروان از 20سال پيش به صورت نمايش آيينی در شهرهای مختلف كشور اجرا می‌شود و برای ايرانيان خارج از كشور نيز در كشورهای هلند ، انگلستان و امارات به نمايش درآمده است.
+ نوشته شده در  یکشنبه 10 بهمن1389ساعت 2:4 PM  توسط روابط عمومی   | 

نمايش "خورشيد کاروان " به کارگرداني محمود فرهنگ با مضموني عاشورايي ، روايتي از انتقال کاروان اسراي واقعه کربلاست که با اقبال گسترده مخاطبان روبه رو شده است.

به گزارش خبرگزاري سينماي ايران به نقل از روابط عمومي موسسه تصويرشهر، اين نمايش حکايت انتقال کاروان اسيران از کربلا به شام است که شبي را در ديري به صبح مي رسانند و در آن شب راهب دير با سر مبارک امام حسين (ع) تا صبح مناجات مي کند.
اين نمايش که از ابتداي محرم امسال تا کنون بيست و هشت بار در تالار ايوان شمس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران به صحنه رفته است ميزبان بيش از 16 هزار و 800 نفرتماشاگر بوده است .

اين نمايش مذهبي يک ساعت و 40 دقيقه اي که قدمت 20 ساله در اجرا دارد، توسط موسسه فرهنگي فدک آماده شده و با حمايت سازمان فرهنگي و هنري شهرداري به صحنه رفته است.

نمايش خورشيد کاروان براساس پرده دير راهب نمايشنامه هيهات نوشته زنده ياد ابوباسم حيادار با بازنويسي مهدي متوسلي به نگارش در آمده ومحمود فرهنگ کارگرداني نمايش را به عهده دارد که در طول نوزده سال گذشته با تغييرعوامل اجرايي روي صحنه رفته است .

در اين نمايش که حدود 60 بازيگر و عوامل را شامل مي شود، کريم اکبري مبارکه ، کرامت رودساز، فرهاد بشارتي ، اسد الله بابايي و مهدي اميني ايفاي نقش کردند و انوشيروان ارجمند به عنوان مشاور کارگردان، عبدالرضا کيهاني دستيار کارگردان ، علي رضواني مديرتوليد ، حسين عالم بخش طراح صحنه و سعيد ذهني به عنوان آهنگساز، مشارکت دارند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 5 بهمن1389ساعت 12:53 PM  توسط روابط عمومی   | 

 تئاتر یک هنر وارداتی است؛ این را همه می دانند و تقریبا به آن عادت کرده اند. سال ها است که نمایش صحنه ی ما در محاصره انبوهی ار نمایش های غربی است اما در کنار این نمایش ها گروه هایی هم هستند که با شناخت رسالت فرهنگی خود دست به اجرای نمایش های دینی و آیینی می زنند. یکی از شاخص ترین این آثار تئاتر خورشید کاروان است که هیچ وقت صندلی های محل اجرایش خالی نمی مانند و با وجود اجراهای مکرر باز، هم چنان مخاطب خود را دارد. در آستانه اربعین سالار شهیدان مقابل مهدی متوسلی مدیر موسسه فدک و مجری این نمایش فاخر و پر مخاطب نشسته ایم و  با او گفتگو کرده ایم.

 

تبیان: موسسه فدک در چه تاریخ و با چه رویکردی تاسیس شد؟

گروه فرهنگی فدک در ایام فاطمیه 1370 و به منظور اجرای نمایش در حوزه دین تشکیل گردید و از سال 1377 بعنوان موسسه فرهنگی فدک در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

این مجموعه متشکل از گروه های صنفی متفاوت و هم سویی است که همگی در ساخت و ساز اجرایی نمایش ها و طرح های فرهنگی موسسه به کمک هم می آیند.

گروه اول مجموعه ای از ایثارگران فارغ التحصیل دانشگاه تهران هستند که امور مدیریتی و برنامه ریزی را به عهده دارند؛ گروه دوم هنرمندانی هستند که عملیات اجرایی در صحنه را به عهده دارند و گروه سوم مجموعه ای از محققان مذهبی، ذاکران و مداحان اهل بیت (ع) می باشند که عمدتاً تطابق طرح ها و ایده ها با اصول و ارزش های دینی و اجتماعی را به عهده دارند.

 

تئاتر خورشید کاروان

تبیان: فعالیت های موسسه فرهنگی فدک وزمینه فعالیت های این موسسه را برای خوانندگان شرح دهید.

عموم مردم مجموعه فدک را به اجرای نمایش هایش می شناسند که خورشید کاروان شاخص ترین آن است، اما این مجموعه علاوه بر اجرای نمایش هایی چون زخم مدینه، از خاک تا افلاک، سرداران، پنجره فولاد و اذان صبح، در حوزه موسیقی نیز وارد شده است و شاهکار آن اجرای ارکستر هلال کاروان می باشد که تا کنون بالغ بر 30 اجرا در تالار وحدت داشته است.

امیدواریم تا آینده نزدیک حضور موثر مجموعه فدک در دیگر رشته های هنری را به اطلاع برسانیم.

 

تبیان: در مورد موضوع هر یک ازآثار شاخصی همچون خورشید کاروان، اركستر هلال كاروان، خاك تا افلاك، سرداران، زخم مدینه، پنجره فولاد و اذان صبح توضیح مختصری بفرمایید.

این موسسه سعی نموده است تا در ایام مختلف و بنا به سفارشات گوناگون ، موضوعات مختلفی را به نمایش کشیده و تصویر زیبایی از آن به تماشای عموم بگذارد. نمایش از خاک تا افلاک در روزهایی ساخته و پرداخته شد که ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس تنها 5 سال از روزگار جنگ فاصله گرفته بودند و پرداختن به فاصله 40 ساله پس از جنگ، دریچه جدیدی از آثار دفاع مقدس را باز نمود.

زخم مدینه در شرایطی در با شکوه ترین سالن  کشور " تالار وحدت" به اجرا درآمد که موضوع حضرت صدیقه طاهره (س) به یکی از جنجالی ترین موضوعات مورد اختلاف شیعه و سنی مبدل گردیده بود و تماشای آن حتی برای اهل تسنن هم خالی از لطف نبود.

اما هر چند هر کدام از نمایش ها و برنامه ها ، تابع شرایط و اقتضای امکانات موجود بود ، اما موسسه فرهنگی فدک مصر بود تا در طی این 20سال نمایش خورشید کاروان را به عنوان طرح راهبردی خود حفظ و نسبت به اجرا و گسترش اجرای آن اهتمام ورزد.

 

تبیان: میرسیم به یکی از ستاره های درخشان آسمان فعالیت های موسسه فرهنگی فدک که بیستمین سال اجرای آن را پشت سر میگذاریم . که در نوع خود رکوردی محسوب می شود لطفا در مورد این کار توضیح بیشتری بفرمایید و آماری از تعداد اجراها در این سال ها و میزان استقبال مخطبان از این نمایش را ذکر بفرمایید.

خورشید کاروان طی بیست سال گذشته بالغ بر 900 اجرا داشته است که آمار تماشاچی آن نیز بالغ بر 800 هزار نفر می باشد. هرچند در این 20 سال خاطرات تلخ و شیرینی بر اهل گروه گذشته است، اما آنچه همواره مورد رضایت است حضور مردم در تمامی اجراهای آن بوده است.

خورشید کاروان نه تنها در تهران، مراکز استان ها مانند اصفهان، ارومیه، اهواز، ایلام، سنندج، کرمانشاه و قم با استقبال روبرو بوده است، بلکه در شهرهایی چون کاشان، دزفول، زابل، شاهین شهر و امثالهم نیز با استقبال بی نظیر روبرو بوده است.

خالی از لطف نیست که استقبال ایرانیان مقیم هلند، انگلستان و امارات را نیز به آن اضافه کنید. جدولی را که به پیوست تقدیم می کنیم تنها اجراهایی است که توسط عوامل اجرایی موسسه فرهنگی فدک صورت پذیرفته است. به این جدول اضافه نمائید گروه هایی را که با امکانات خود نمایش خورشید کاروان را مستقلاً اجرای آنها از این جدول افزون تر می باشد.

 

گزارشگر: حمیدزضا تقی زاده نصیری

تنظیم: هومن بهلولی

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 دی1389ساعت 11:11 AM  توسط روابط عمومی   | 

نمایش خورشید کاروان با حضور هنرمندان گلستانی به مناسبت ماه صفر در گرگان به روی صحنه رفت.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان به خبرنگار مهر گفت: این نمایش، به مناسبت ماه صفر و به یاد کاروان اسرای کربلا، به نویسندگی مهدی متوسلی و کارگردانی الله قلی نظری از شب گذشته در تالار فخرالدین اسعد گرگانی به روی صحنه رفت.

ابوالحسن امامی افزود: خورشید کاروان، کاروان اسرای کربلا به سرکردگی سپاه کفر است که در آخرین منزلگاه خود در دیری اقامت می کنند و راهب مسیحی در این دیر با خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ارتباط برقرار می کند که با پرداخت تمام ثروت و دارائی هایش به سپاه کفر، یک شب سر مقدس امام حسین(ع) را به امانت می گیرد و در طی این شب به عشق بازی با سر مقدس می پردازد و به تحولی روحی و روانی می رسد.


در این نمایش که داوود سعیدی،  یحیی دیوانی، غلامعلی رضایی، رضا یازرلو، سعید قاضی نژاد، صمد رحیمی، فاطمه احمدی و جمعی از هنرمندان جوان و نوجوان ایفای نقش می کنند، کاری از گروه تئاتر فخرالدین گرگانی است.

 

نمایش خورشید کاروان، عصر ها از ساعت 18.30 در تالار فخرالدین اسعد گرگانی پذیرای تماشاچیان و علاقمندان به هنر تئاتر است

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 29 دی1389ساعت 11:3 PM  توسط روابط عمومی   | 

نمایش خورشید کاروان که از اول دیماه در تالار ایوان شمس به روی صحنه رفته است با سپری شدن 27 اجرا میزبان بیش از 16 هزار تماشاگر بوده است.

این در حالیست که پس از گذشت 20 سال از اجرای این نمایش ، همه روزه خیل عظیم مشتاقان به تماشای این نمایش می نشینند و حتی هوای سرد و برفی چند روز اخیر نه تنها باعث کمی جمعیت نشد بلکه بیشترین آمار تماشاگر برای خورشید کاروان در ایوان شمس به ثبت رسید.

استقبال بیش از پیش تماشاگر ، گروه اجرایی را بر آن داشت تا تصمیم به اجرای نمایش در دو سانس گرفته و روزهای اربعین و 28 صفر ، خورشید کاروان را در ساعات 15:30 و 18:30عصر به اجرا در آورد.

کریم اکبری مبارکه ، کرامت رودساز، فرهاد بشارتی ، اسد الله بابایی و مهدی امینی در آن به ایفای نقش می پردازند و دیگر عوامل نمایش عبارتند از:

مشاور کارگردان : انوشیروان ارجمند  ، دستیار کارگردان عبدالرضا کیهانی، مدیرتولید :علی رضوانی ، طراح صحنه : حسین عالم بخش ، آهنگساز : سعید ذهنی ، مدیر اجرا: سبحان لاله   ،مدیر صحنه : علیرضا کاغذچی

لازم بذکرست خورشید کاروان از 1 دیماه همه روزه میزبان علاقه مندان و هنر دوستان خواهد بود.   

+ نوشته شده در  سه شنبه 28 دی1389ساعت 1:15 PM  توسط روابط عمومی   | 

مهدی شعبانی مدیر تولید این نمایش در شهر کاشان ، از اجرای آن در دهه دوم ماه صفر توسط گروه فرهنگی خاتم خبر داد.

وی افزود : این نمایش برای چهارمین بار در کاشان به روی صحنه می رود و کارگردانی آن را سید محمد رضا سعادتی برعهده دارد.

شعبانی گفت : این گروه خالصانه چندین سال به اجرای این نمایش در کاشان پرداخته و در سالهای گذشته میزبان خیل عظیمی از مشتاقان حضرت ابا عبدا.. (ع) بوده است .

او در ادامه افزود : تمرین های این نمایش آغاز شده و گروه اجرایی سعی در برگزاری هر چه باشکوه تر این نمایش دارد.

لازم بذکرست نمایش خورشید کاروان در نیمه دوم ماه صفر در تالار فرهنگ شهر کاشان به روی صحنه می رود.

+ نوشته شده در  سه شنبه 21 دی1389ساعت 10:47 AM  توسط روابط عمومی   | 

بیستمین سال اجرای نمایش خورشید کاروان در تالار ایوان شمس با استقبال بی نظیر مواجه شده و همه روزه خیل تماشاگران مشتاق ، به تماشای این نمایش می نشینند .

نمایش خورشید کاروان که از 1 دیماه در تالار ایوان شمس به روی صحنه رفته ، با سپری شدن 13 اجرا میزبان ، 7 هزار نفر بوده است .

نمایش خورشید کاروان براساس پرده « دیر راهب » نمایشنامه «هیهات » نوشته زنده یاد ابوباسم حیادار با بازنویسی مهدی متوسلی به نگارش در آمده ومحمود فرهنگ کارگردانی نمایش را به عهده دارد که در طول نوزده سال گذشته با تغییر عوامل اجرایی روی صحنه رفته است .

کریم اکبری مبارکه ، کرامت رودساز، فرهاد بشارتی ، اسد الله بابایی و مهدی امینی در آن به ایفای نقش می پردازند و دیگر عوامل نمایش عبارتند از:

مشاور کارگردان : انوشیروان ارجمند  ، دستیار کارگردان عبدالرضا کیهانی، مدیرتولید :علی رضوانی ، طراح صحنه : حسین عالم بخش ، آهنگساز : سعید ذهنی .

لازم بذکرست خورشید کاروان از 1 دیماه تا 15 بهمن ماه همه روزه ساعت 18:30 میزبان عاشقان  حضرت اباعبدالله (ع) خواهد بود .

+ نوشته شده در  سه شنبه 14 دی1389ساعت 11:19 AM  توسط روابط عمومی   | 

مهدي متوسلي ـ تهيه‌كننده و بازنويس نمايشنامه‌ي «خورشيد كاروان» ـ درباره‌ي اين نمايش گفت: «خورشيد كاروان» توانسته است در مضمون به نوعي براي خودش انحصار‌ ايجاد كند. اين مطلب هم به دليل مطالعه‌ي دقيق زنده‌ياد استاد ابوباسم حيادار است. در واقع براي نگارش اصل متن نمايش، مطالعات و تحقيقات توسط ايشان انجام گرفت به نحوي كه در اين 20 سال هيچ فردي از روحانيون يا تاريخ‌نگاران به كار ما خللي وارد نكرده‌اند.

وي ادامه داد: يكي از ويژگي‌هاي ديگر اين نمايش اعتقاد و اخلاص بازيگران و عوامل اجرايي «خورشيد كاروان» است. آنها در طول كار اخلاص خود را به تماشاگر منتقل مي‌كنند. علاوه براين اعتقاد، عوامل كار در زمينه‌ي هنري هم تمام توانشان را به كار گرفته‌اند.

تهيه‌كننده‌«خورشيد كاروان» درباره‌ي كمك‌هايي كه به اين نمايش شده است، گفت: فكر مي‌كنم «خورشيد كاروان» در اين 20 سال مديون كساني است كه با توجه به توانايي‌شان از كار حمايت كرده‌اند. در كنار اين افراد، «خورشيد كاوران» مرهون زحمات عوامل اجرايي‌اش است. البته نبايد از كنار افرادي كه مي‌توانستند حمايت كنند، اما اين كار را انجام ندادند، گذشت. اين افراد با حمايت نكردنشان باعث شدند ما هر سال از سال گذشته براي انجام كارمان جدي‌تر باشيم.

متوسلي درباره‌ي لغو برخي از اجراهاي خارج از كشور گروه «خورشيد كاروان» تصريح كرد: ما از ابتدا برنامه داشتيم، به دليل آنكه امسال بيستمين سال اجراي نمايش «خورشيد كاروان» است، در تهران كار بيشتري انجام داده و 50 اجرا را داشته باشيم. نكته‌ي ديگر هم اين بود كه در اين نمايش در تهران تنها حدود 120 نفر براي گروه كار مي‌كردند. ما مجبور بوديم در اجراهاي خارجي بسياري از اين عوامل را حذف و پس آموزش و اقدامات لازم از عوامل خارجي استفاده كنيم. در كنار اين مشكل فراهم‌كردن سيستم نور، سالن و انتقال دكور هم پروسه‌هاي خاص خود را دارد. البته معاونت هنري وزارت ارشاد هم خيلي علاقه‌مند بودند كه كمك كنند حتي آقاي شاه‌آبادي در اين زمينه قول همكاري داده بودند كه به دليل فراهم‌نشدن امكانات و شرايط نامناسب ماليشان اين همكاري ميسر نشد. به هر صورت بايد بگويم مجموع امكانات براي اجراي خارج از كشور فراهم نشد.

مهدي متوسلي در پاسخ به اين سوال كه «با توجه به اين‌كه رييس مركز هنرهاي نمايشي، عضو هيات مديره‌ي موسسه‌ي صاحب اثر «خورشيد كاروان» است و خود در مقطعي كارگرداني اين نمايش را برعهده داشته، آيا كمكي از سوي اين مركز شده است؟» گفت: علي‌رغم قول‌هايي كه از سوي آقاي حسين مسافرآستانه، رييس مركز هنرهاي نمايشي به ما داده شده بود تا امروز هيچ كمكي صورت نگرفته و ظاهرا موانعي در مراحل كار اجرايي ايشان وجود دارد.

برگرفته از خبرگزاری ایسنا

+ نوشته شده در  دوشنبه 13 دی1389ساعت 10:42 AM  توسط روابط عمومی   | 

كارگردان نمايش «خورشيد كاروان» گفت: با اين‌كه 20 سال است كه اين نمايش اجرا مي‌شود، اما هنوز هنگام اجرا سالن مملو از جمعيت است.

محمود فرهنگ كه اين روزها اين نمايش را در تالار «ايوان شمس» اجرا مي‌كند در گفت‌وگويي با خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي استقبال مردم در طول اجراي اين نمايش بيان كرد: استقبال از «خورشيد كاروان» خوب بوده است. سال قبل كه نمايش در سالن «برج آزادي» اجرا مي‌شد، اين سالن تنها ۲۵۰صندلي داشت، اما براي ديدن نمايش 700 نفر به سالن مي‌آمدند كه هميشه عده‌اي پشت درب‌ها مي‌ماندند. در سالني هم كه امسال اجرا داريم، جمعيت حتي در حاشيه‌ي سالن و در راهروها هم مي‌نشينند. به صورتي كه بعضي شب‌ها بازيگران ما كه بايد از انتهاي سالن وارد شوند به علت ازدحام جمعيت در رفت‌وآمد دچار مشكل مي‌شوند.

فرهنگ درباره‌ي خروج انوشيروان ارجمند از ليست بازيگران اين نمايش عنوان كرد: براي اجراي امسال‌ آقاي‌ اكبري مباركه به جاي آقاي انوشيروان ارجمند نقش «راهب» را بازي مي‌كنند و آقاي ارجمند هم به عنوان مشاور كارگردان در تيم حضور دارند. به دليل آنكه ايشان هم اكنون مشغول فيلمبرداري كاري هستند و فرصت محدودي دارند، ما تنها توانستيم از فرصت كم ايشان در جاي ديگري استفاده كنيم.

وي فراهم ‌نشدن مقدمات را دليل حذف اجراهاي خارج از كشور اين گروه دانست و گفت: امسال قرار بود براي اجرا به ايتاليا، آلمان و هلند سفر كنيم، اما مقدمات اين كار فراهم نشد. اجراي خارجي به مقدمات و تداركات خاص خودش نياز دارد، حتي هياتي كه سال قبل از هلند ما را دعوت كرده بودند، امسال هم براي دعوت از گروه به ايران آمدند، اما تعهدات و قرار‌داد‌هاي گروه براي 50 اجرا در ايران انجام گرفته بود و ميسر نبود كه به اين سفر برويم.

كارگردان نمايش «خورشيد كاروان» دليل استمرار 20 ساله‌ي اجراي اين نمايش را عنايت امام حسين (ع) دانست و افزود: به نظر من اولين و آخرين دليل استمرار اين نمايش، موضوعيت اباعبدا... است، چرا كه كار براي شخص ايشان انجام گرفته و خودشان به اين كار عنايت دارند، البته متن نمايش هم كشش لازم براي اجراي مداوم را دارد.

برگرفته از خبرگزاری ایسنا

+ نوشته شده در  دوشنبه 13 دی1389ساعت 10:31 AM  توسط روابط عمومی   | 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 12 دی1389ساعت 11:29 PM  توسط روابط عمومی   | 

سرپرست گروه فرهنگی هنری "فدک" که در حال حاضر نمایش "خورشید کاروان" را در تالار ایوان شمس اجرا می‌کند از لغو اجرای خارجی این اثر نمایشی به دلیل حمایت نکردن معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تأمین بودجه خبر داد.

مهدی متوسلی درباره برنامه اجراهای بین‌المللی نمایش "خورشید کاروان" به خبرنگار مهر گفت: همچون سال‌های گذشته برای اجرای نمایش "خورشید کاروان" در خارج از کشور دعوت شده بودیم که به دلیل تأمین نشدن بودجه این برنامه از طرف معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای خارجی نمایش منتفی شد.

سرپرست گروه "فدک" درباره اجراهای نمایش "خورشید کاروان" در سطح کشور افزود: در شهرهای شاهین‌شهر اصفهان، گرگان و مشهد چند گروه با گرفتن مجوز این نمایش را اجرا می‌کنند و گروه "فدک" نیز در صورت نیاز حمایت‌های لازم را از این گروه‌ها خواهد داشت.

نمایش "خورشید کاروان" نوشته مهدی متوسلی و کارگردانی محمود فرهنگ از چهارشنبه اول دی‌ماه در تالار ایوان شمس به صحنه رفت. کریم اکبری مبارکه، کرامت رودساز، فرهاد بشارتی، اسدالله بابایی، مهدی امینی و... در این نمایش بازی می‌کنند. انوشیروان ارجمند مشاور کارگردان این نمایش است.

نمایش "خورشید کاروان" که به واقعه پس ازعاشورا و داستان مشهور دیر راهب می‌پردازد، سالیان متوالی در ماه محرم و صفر در کشورهای انگلیس، هلند، امارات و بیست شهر ایران اجرا شده و با استقبال مواجه شده است.

برگرفته از خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  چهارشنبه 8 دی1389ساعت 10:34 PM  توسط روابط عمومی   | 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 6 دی1389ساعت 3:24 PM  توسط روابط عمومی   | 

خورشید کاروان پس از 20 سال اجرا ، باز هم با استقبال بی نظیر مواجه گردید

نمایش خورشید کاروان از چهارشنبه 1 دی ماه در تالار ایوان شمس به روی صحنه رفته است این در حالیست که از همان شب اول خیل تماشاچیان مشتاق به تماشای این نمایش نشسته و تکرار 20 سال اجرا موجب کم رنگ شدن حضور مخاطب نگردیده است و بیننده با همان شور و اشتیاق به دیدن نمایش می نشیند .

خورشید کاروان از تولیدات موسسه فرهنگی فدک می باشد و از سال 1371 در تهران و بیست شهر مختلف و کشورهای انگلستان ، هلند ، امارات ، 820 بار به روی صحنه رفته و پذیرای بیش از 713 هزار تماشاچی بوده است .

لازم بذکرست خورشید کاروان از 1 دیماه شروع به اجرا کرده و همه روزه تا 15 بهمن ماه از ساعت 18:30 در تالار ایوان شمس به روی صحنه می رود .  

+ نوشته شده در  یکشنبه 5 دی1389ساعت 10:57 AM  توسط روابط عمومی   | 

    نمایش خورشید کاروان نوشته مهدی متوسلی به کارگردانی محمود فرهنگ از فردا در تالار ایوان شمس به روی صحنه می رود .

کریم اکبری مبارکه ، کرامت رودساز ، فرهاد بشارتی ، اسد الله بابایی ، مهدی امینی و ... در این نمایش به ایفای نقش می پردازند و دیگر عوامل این نمایش عبارتند از :

 مشاور کارگردان : انوشیروان ارجمند ، دستیار کارگردان : عبدالرضا کیهانی ،

 مدیر تولید : علی رضوانی ، آهنگساز : سعید ذهنی ، طراح صحنه : حسین عالم بخش

نمایش «خورشید کاروان » که به واقعه پس از عاشورا  و داستان مشهور  دیر راهب می پردازد ، سالیان متوالی در ماه محرم و صفر در کشورهای انگلستان ، هلند و امارات و بیست شهر ایران اجرا شده که با استقبال بی نظیری مواجه شده است .

این نمایش از فردا 1 دی ماه ساعت 18:30 اجرای خود را در تالار ایوان شمس آغاز می کند .

+ نوشته شده در  سه شنبه 30 آذر1389ساعت 1:10 PM  توسط روابط عمومی   | 

پوستر 89
+ نوشته شده در  دوشنبه 29 آذر1389ساعت 12:32 PM  توسط روابط عمومی   | 

نمایش خورشید کاروان، امسال در حالی برگزار می شود که انوشیروان ارجمند در این کار حضور ندارد.

 


انوشیروان ارجمند در ارتباط با دلیل عدم حضورش در خورشید کاروان گفت: « امسال هم مثل سالهای گذشته، اجرای خورشید کاروان پا برجاست با این تفاوت که من از این کاروان جا ماندم! 
تا امروز نزدیک به یک دهه است که من به یاد آن بزرگ مرد اسوه و اسطوره، نمایش خورشید کاروان را هر سال در ایام محرم اجرا می کنم. این موهبتی است که خود حضرتش به من ارزانی داشته تا هر ساله از این طریق او را در ذهن داشته باشم اما
امسال به دلیل تداخل زمان فیلمبرداری «اوسنه پادشاهی» با اجرای این نمایش، نقشم را اکبری مبارکه بازی می کند.»

+ نوشته شده در  دوشنبه 29 آذر1389ساعت 10:17 AM  توسط روابط عمومی   | 

خبرگزاري فارس:مهدي متوسلي تهيه‌كننده نمايش «خورشيد كاروان» كه تا 10 روز ديگر اين نمايش را براي بيستمين سال در ايوان شمس روي صحنه مي‌برد، درباره حمايت‌ها گفت: مركز هنرهاي نمايشي تاكنون از اين نمايش حمايت مادي نكرده است.


«مهدي متوسلي» تهيه‌كننده نمايش «خورشيد كاروان» درباره با اجراي اين نمايش در ايوان شمس به خبرنگار تئاتر فارس گفت: نمايش «خورشيد كاروان» را مطابق هر سال با يك تيم جديدي از كارگردان و بازيگران كار مي‌كنيم.
وي ادامه داد: اين نمايش در بيستمين سال اجراي خود با 50 اجرا تا اواخر ماه صفر در ايوان شمس با كارگرداني محمود فرهنگ روي صحنه مي‌رود.
تهيه‌كننده اين نمايش تنها معاونت فرهنگي شهرداري تهران را تنها ارگان حامي خواند و به فارس گفت: مركز هنرهاي نمايشي تاكنون هيچ گونه حمايت مادي و معنوي را از اين نمايش به عمل نياورده است.
وي در رابطه با استقبال مخاطبان در ايوان شمس از اين نمايش نيز گفت: تا كنون كه نزديك به 10 روز به اجراي اين نمايش باقي مانده است و در اين مدت رزرو بليت‌هاي اين نمايش تمام شده و ما قادر به جوابگويي استقبال فراوان مخاطبان نيستيم.
وي در ادامه خبر از اجراي اين نمايش در شاهين‌شهر اصفهان را خبر داد و افزود: در اجراي اين نمايش سعي داشتيم با باز بودن فضا فارغ از موازي كاري در شهرستان‌ها نيز اين نمايش اجرا شود و پس از اجرا در تهران قصد داريم مطابق سال‌هاي پيش اين نمايش را در خارج از ايران نيز اجرا كنيم.
متوسلي در ادامه بيان داشت: به عنوان شخصي كه كار نمايش‌هاي مذهبي انجام مي‌دهم، شهادت مي‌دهم كه مركز هنرهاي نمايشي حمايت ويژه‌اي از اين نمايش به عمل نياورده و در برخي موارد حمايت‌اش از اين آثار كمتر از ديگر نمايش‌هاست.

+ نوشته شده در  دوشنبه 22 آذر1389ساعت 12:2 PM  توسط روابط عمومی   | 

نمايش 'خورشيد كاروان' براي بيستمين سال اجرا مي شود
تهران - نمايش مذهبي 'خورشيد كاروان' همزمان با فرا رسيدن ماه هاي محرم و صفر و و ايام سوگواري حضرت سيدالشهدا(ع) براي بيستمين سال متوالي به روي صحنه مي رود.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، اين نمايش به ميزباني معاون فرهنگي، اجتماعي شهرداري تهران و با مساعدت مركز هنرهاي نمايشي 50 اجرا در تالار ايوان شمس خواهد داشت.
با توجه به تغيير عوامل سازنده بويژه بازيگران نمايش، آخرين مراحل ساخت اين اثر در حال انجام است و گروه اجرايي سعي در برگزاري هر چه باشكوه تر اين نمايش را دارد.
نمايش 'خورشيد كاروان' طي 19 سال گذشته، با 820 اجرا در كشورهاي انگليس، هلند، دبي و شهرهاي مختلف ايران ميزبان 713 هزار تماشاچي بوده است.
نمايش 'خورشيد كاروان' از توليدات موسسه فرهنگي فدك است.
اين موسسه پيشتر آثار نمايشي شامل 'زخم مدينه'، 'پنجره فولاد، 'از خاك تا افلاك' و 'اذان صبح' و نيز اثر موسيقايي اركستر 'هلال كاروان' را توليد كرده است.
نمايش 'خورشيد كاروان' نوشته مهدي متوسلي و به كارگرداني محمود فرهنگ دي سال گذشته(1388) همزمان با ايام عزاداري محرم و با نقش آفريني انوشيروان ارجمند، كرامت رودساز، فرهاد بشارتي، اسدالله بابايي و مهدي اميني در تالار وحدت به روي صحنه رفت.

در اين نمايش رويدادهاي مربوط به دوران پس از واقعه عاشورا بيان مي شود و در واقع با اقتباس از داستان مشهور 'دير راهب'، به واقعه كربلا مي پردازد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا

+ نوشته شده در  دوشنبه 8 آذر1389ساعت 12:30 PM  توسط روابط عمومی   | 

نمایش خورشید کاروان

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 22 مهر1389ساعت 4:9 PM  توسط روابط عمومی   | 

 

اجرای نمایش خورشید کاروان در دبی

مدير موسسه فرهنگي فدك از اجراي نمايش خورشيد كاروان به كارگرداني محمود فرهنگ از هفتم تا ‪ ۱۱‬دي ماه در دبي خبر داد.

مهدي متوسلي روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار داشت: هم اكنون در مرحله آماده‌سازي اين نمايش هستيم و قرار است در باشگاه ايرانيان دبي به روي صحنه برود.

وي كه بازنويسي اين نمايش را برعهده دارد درباره داستان آن گفت: در اين نمايش، داستاني مربوط به دوران پس از واقعه روز عاشورا بيان مي‌شود و با اقتباس از داستان مشهور دير راهب، به واقعه كربلا مي‌پردازد.

مدير موسسه فرهنگي فدك از انوشيروان ارجمند، كرامت رودساز، فرهاد بشارتي و اسدالله بابايي با عنوان بازيگران اين نمايش نام برد.

متوسلي افزود: حدود ‪ ۲۰‬بازيگر خردسال نيز از مدرسه ايرانيان در دبي در اين نمايش حضور دارند.

به گفته وي، پيشنهادهاي نيز از آلمان و تركيه براي اجراي اين نمايش مطرح بود اما با توجه شرايط فراهم شده در دبي تصميم گرفته شد در آنجا به روي صحنه برود.

مدير موسسه فرهنگي فدك افزود: اين نمايش در سال‌هاي گذشته در هلند و انگليس نيز به روي صحنه رفته و با استقبال كم نظير ايرانيان مواجه شده است.

وي تصريح كرد: نمايش خورشيد كاروان براي نوزدهين سال پياپي در دو دهه اخير است كه در ايام محرم و صفر به روي صحنه مي‌رود.

خورشيد كاروان امسال مرز ‪ ۸۰۰‬اجرا را پشت سر خواهد گذاشت.

+ نوشته شده در  شنبه 21 آذر1388ساعت 9:3 PM  توسط روابط عمومی   | 

 

گزارش آماری نمایش خورشید کاروان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 27 اردیبهشت1388ساعت 10:37 AM  توسط روابط عمومی   | 

نمايشنامه خورشيدكاروان

نويسنده : مهدي متوسلي


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 16 اردیبهشت1388ساعت 8:55 PM  توسط روابط عمومی   | 

متن نمايش خورشيد كاروان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 10 اردیبهشت1388ساعت 4:26 PM  توسط روابط عمومی   |